Tags:

Katedra w Gdańsku Oliwie

Comment

Atrakcje wypoczynek nad morzem
Gdańsk-Oliwa. Wzgórze, Pachołek i klasztor Cystersów, ok. 1765 r.

Archikatedra Oliwska pw. Trójcy Świętej powstała w roku 1178, założona przez zakon Cystersów. Znana jest najbardziej ze swoich organów, wykonanych przez Jana Wilhelma Wulffa w XVIII wieku. To jednak nie jedyna jej atrakcja. Jadąc do gdańskiej Oliwy, warto zobaczyć o wiele więcej.

Na uwagę zasługuje już sam budynek. To potężny i do tego najdłuższy kościół w Polsce, niejednorodny stylistycznie – na przestrzeni lat przebudowywano go wielokrotnie, co odbiło się na ostatecznym jego wyglądzie. Najstarsze zachowane elementy pochodzą z XVI wieku – dach budynku wsparty jest na konstrukcji drewnianej, wykonanej dawnymi ciesielskimi metodami (oznacza to, że więźba dachowa nie zawiera ani jednego gwoździa). Podobnie zróżnicowane gatunkowo jest wnętrze katedry.

Gdańsk-Oliwa. Wzgórze, Pachołek i klasztor Cystersów, ok. 1765 r.

Gdańsk-Oliwa. Wzgórze, Pachołek i klasztor Cystersów, ok. 1765 r.

Ponadto warte odwiedzenia jest Muzeum Archidiecezjalne, które mieści się we wnętrzu dawnego klasztoru cystersów oraz stary park oliwski, którego historia sięga już czasów powstania pierwszej budowli na tamtym terenie, a więc XII wieku. Miłośnicy muzyki sakralnej wykonywanej na organach powinni przyjechać do Gdańska podczas festiwalu muzyki organowej, organizowanego każdego roku w budynku archikatedry.

Aby zasięgnąć więcej informacji na temat świątyni w Oliwie, warto odwiedzić jej – piękną wizualnie – stronę internetową: http://www.archikatedraoliwa.pl/. Za jej pomocą ci, którzy nie mają możliwości w najbliższym czasie dotrzeć osobiście do Gdańska, mogą zdecydować się na wirtualny spacer po archikatedrze. Robi wrażenie!

Zobacz również inne atrakcje w Gdańsku i okolicy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *