Kolejka na Kasprowy Wierch

Comment

Atrakcje Rodzinne wczasy wypoczynek w górach
foto: wikimedia.commons

Pierwsza kolejka linowa w Polsce ruszyła w lutym 1936 roku. Miejscem, do którego zmierzała, był jeden z najpiękniejszych i najpopularniejszych narciarsko szczytów Tatr Zachodnich – Kasprowy Wierch. Kolejka działa z powodzeniem do dziś i jest jedną z największych atrakcji turystycznych najwyższych gór naszego kraju. Nie ma się czemu dziwić – wzbicie się na wysokość 1987 m n.p.m. to przecież rzecz niezwyczajna.

Nie każdy ma dobrą kondycję lub predyspozycje, aby na piechotę pokonać przewyższenie niemal 1000 metrów. Tymczasem kolejka linowa stworzona została właśnie dla tych, którzy w inny sposób nie mogą dostać się na tak znaczącą wysokość, a chcieliby na własne oczy zobaczyć zapierającą dech w piersiach panoramę polskich i słowackich gór. Kolejka z 1936 roku to jednak nie jedyna tamtejsza atrakcja. Z biegiem lat na masywie Kasprowego dobudowano jeszcze dwa wyciągi: Gąsienicowy i Goryczkowy – te docierają w nieco niżej położone punkty i przeznaczone zostały przede wszystkim do użytku narciarzy.

Jak dotrzeć na Kasprowy kolejką linową? Najpierw trzeba dotrzeć do Kuźnic – kursują tam regularne minibusy z dworca autobusowego w Zakopanem. Potem już tylko podejść do stacji kolejki i kupić bilet. Wagoniki kursują codziennie przez cały rok, chyba że przeszkodą okażą się warunki atmosferyczne. Warto je sprawdzać za pomocą Internetu: na stronie Polskich Kolei Linowych podawane są aktualne informacje meteorologiczne i techniczne. Bilety kosztują:

– normalny w jedną stronę: 40 zł
– ulgowy w jedną stronę: 35 zł
– normalny w górę i w dół: 50 zł
– ulgowy w górę i w dół: 40 zł

Ulgi przysługują dzieciom i młodzieży szkolnej, studentom do 26 r. ż. i posiadaczom kart Euro26 oraz ISIC, opiekunom grup szkolnych oraz członkom PTTK (o innych możliwościach, jakie daje członkowstwo w PTTK, przeczytać można na blogu udanewczasy.net: http://udane-wczasy.net/karta-rabatowa-pttk/.

W cenę biletu wliczony jest bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego, ważny w dniu zakupu biletu na KL Kasprowy Wierch. Dzieci do lat 4 wjeżdżają na Kasprowy za darmo.

Zobacz również: Jak nabrać kondycji do wyprawy w góry

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *