Kolejka na Skrzyczne

Comment

Atrakcje wypoczynek w górach
Skrzyczne

Najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego nie jest Barania Góra! Najwyższe jest Skrzyczne (1257 m. n.p.m.) i ono góruje nad tamtym rejonem. Nie da się go nie zauważyć – wystarczy zwrócić uwagę na wieżę RTV, która odznacza się wyraźnie na jego szczycie. Na Skrzyczne można z powodzeniem wejść, ale również wjechać. Miłośnicy kolejek linowych nie powinni zrezygnować z takiej okazji – wjazd na Skrzyczne na pewno będzie dla nich dużą atrakcją.

Kiedy i jak działa kolejka?

Na Skrzyczne wjechać można zarówno latem, jak i zimą. Jak wiadomo, zimą z możliwości transportu w górę korzystają przede wszystkim narciarze, niemniej jednak każdy, kto tylko ma ochotę, może zdecydować się na przejazd kolejką. Dla miłośników sportów zimowych w sezonie uruchamiane są dodatkowo wyciągi orczykowe, a to nieco rozprasza tłum.

Co ciekawe, kolejka podzielona została na dwa odcinki – na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego jedzie się więc z przesiadką. Pierwsza stacja mieści się w Szczyrku (jeśli jedziemy PKS-em, powinniśmy wysiąść przy przystanku Szczyrk Kolejka), kolejna na Hali Jaworzyna i ostatnia już na Skrzycznem w pobliżu schroniska PTTK. Cała trasa liczy nieco ponad 2700 metrów, a łączna suma przewyższeń wynosi około 700 metrów. Na szczyt wjeżdża się na krzesełkach dwuosobowych i na podróż, razem z przesiadką, trzeba liczyć około pół godziny.

Godziny otwarcia i ceny

Zwykle pierwszy wjazd na górę rozpoczyna się o godzinie 9.00, a ostatni ze Skrzycznego ma miejsce o 17.15 / 18.15 (weekend). Kolejka kursuje średnio co pół godziny, kiedy nie ma dużego ruchu turystycznego. W sezonie, gdy zapotrzebowanie jest większe, nie ma regularnych godzin odjazdu – działa nieprzerwanie.

Przejazd jednym odcinkiem wyciągu kosztuje 6 zł, oboma – 12 zł. To cena w jedną stronę. Darmowy przejazd przewidziany jest dla opiekunów grup oraz dzieci do lat 4. Ciekawa alternatywa przewidziana jest dla fanów jeżdżenia po górach rowerem: istnieje możliwość przewiezienia swojego dwukołowego pojazdu kolejką (Skrzyczne pochwalić się może wieloma ciekawymi ścieżkami rowerowymi).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *