Tags:

Tarnów uzależnia

Comment

Atrakcje
ratusz-tarnow

Choć nie każdy o tym wie, to jednak region tarnowski pełen jest miejsc niezwykłych, szczególnych, tworzących wyjątkowy urok tej części województwa. To właśnie one, zapadając w pamięć sprawiają, że tak wiele osób wraca tutaj regularnie. Bo o bardzo zaraźliwe miejsce, można wręcz powiedzieć: uzależniające!

Specyficzny klimat stolicy regionu, Tarnowa, kształtował się na przestrzeni wieków w tyglu przenikających się kultur reprezentowanych przez jego mieszkańców. Dzięki licznym swobodom gospodarczym i religijnym przybywali do miasta przybysze z najodleglejszych krańców Europy.

I tak handel praktykowali Niemcy i Żydzi, a zamożne szkockie rody budowały podwaliny rynku kapitałowego, tworząc pierwsze spółki handlowe i zakładając banki. Znajdowali tutaj dom wyznawcy religii innych niż chrześcijańska. Pod koniec XVI w. w mieście funkcjonował zbór kalwiński i synagoga.

Dwukrotnie w swojej historii Tarnów udzielał schronienia rządom ościennych państw. W XVI w. na tarnowskim zamku przebywał król węgierski Jan Zapolya, przygotowując plany odzyskania władzy nad swoim królestwem. W latach 20. ubiegłego wieku miasto było siedzibą rządu Ukraińskiej Republiki Ludowej. We współczesnym Tarnowie swój dom odnaleźli Cyganie, których fascynującą historię i kulturę przybliża jedyna w Polsce stała ekspozycja tarnowskiego Muzeum Etnograficznego.

tarnow

W regionie tarnowskim kultywowane są tradycyjne obrzędy i obyczaje. Folklor coraz częściej traktowany jest jako jeden z najistotniejszych elementów tożsamości małych społeczności, tworzących ich wyjątkowość.

Powiśle, czyli północna część regionu, słynie z tradycji zdobienia domów oryginalnymi wzorami kwiatowymi. Południe z kolei, identyfikowane jest ze zwyczajem budowania palm wielkanocnych, których twórcy konkurują ze sobą w ramach corocznego konkursu organizowanego w Lipnicy Murowanej.

Unikatową wartość mają dwa znajdujące się w okolicach Tarnowa zamki: w Nowym Wiśniczu oraz Dębnie. Wzniesione w różnym czasie i zupełnie odmiennych stylach, stanowią najdoskonalsze przykłady rezydencji obronnych swoich czasów w Polsce. Warto odwiedzić także ciekawe muzea regionu tarnowskiego. Ich zbiory, od maszyn drogowych po lalki, są tak wyjątkowe, że nie mają odpowiedników na terenie Polski.

O Tarnowie możnaby jeszcze wiele dobrego powiedzieć. Ale najlepiej, jeśli sami tam zawitacie i odczujecie jego urok osobiście. Serdecznie polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *