Tags:

Westerplatte

Comment

Rodzinne wczasy wypoczynek nad morzem
wester

Tam zaczęła się II wojna światowa. Półwysep Westerplatte już na zawsze będzie pamiętany przez historię, a przede wszystkim – przez ludzi – jako ten, na którym przelała się pierwsza krew. Ale krew bohaterska, bo broniąca kraju przez cały tydzień. Będąc nad morzem, warto udać się na Westerplatte, by zobaczyć miejsce o tak doniosłym dla wszystkich Polaków znaczeniu.

Jak dotrzeć do Westerplatte?

Terytorialnie jest to część Gdańska, położona na Wyspie Portowej. Krótko mówiąc: jadąc na wycieczkę do Gdańska, warto oddalić się nieco od Starego Miasta i udać na zwiedzanie Westerplatte. Dotrzeć można na dwa sposoby: albo turystycznym statkiem, który wypływa z centrum Gdańska i dociera aż do tamtejszego portu, albo komunikacją miejską. Pod Dworcem Głównym należy wsiąść w tramwaj linii 8 albo 13 i dojechać nim do przystanku Akademia Muzyczna. Stamtąd trzeba przesiąść się na autobus numer 106, który dociera bezpośrednio do Westerplatte. Jednorazowy bilet normalny kosztuje 3 zł, a ulgowy 1,5 zł, natomiast czasowy 1-godzinny – 3,6 zł normalny i 1,80 zł ulgowy.

Co zobaczymy?

Na Westerplatte znajdują się przede wszystkim: pomnik upamiętniający wydarzenia z września 1939 – Pomnik Obrońców Wybrzeża, Cmentarz Obrońców Westerplatte, ruiny koszar wojskowych z II wojny światowej, wartownie. Uwagę przykuwa też napis „Nigdy więcej wojny”, umieszczony na płycie pamiątkowej.

Dwie-trzy godziny na zwiedzanie Westerplatte powinny wystarczyć – miejsce jest ważne ze względu na wydarzenia, jakie się tam rozegrały, niemniej jednak nie wymaga spędzenia na nim mnóstwa czasu. Wszystko zależy od nas samych:  jak dokładnie chcemy przyglądać się każdemu elementowi wystawy i jak długo przypatrywać się każdemu fragmentowi półwyspu.

Więcej atrakcji w Gdańsku znajdziesz na stronie:
e-wczasy.pl/atrakcje,gdanskPolecamy także sprawdzone noclegi w Gdańsku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *