Category Archives: wypoczynek w górach

III Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Skijoering

wypoczynek w górach

Miłośników białego szaleństwa oraz sportów motorowych zapraszamy 8 lutego 2014 r. do Karpacza. To właśnie tam, na Stadionie Miejskim w Karpaczu odbędą się trzecie Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Skijoering – Devil Energy Cup 2014. Tam trzeba być!

Organizatorzy spodziewają się zawodów na bardzo wysokim poziomie – zaproszono najlepszych zawodników z Niemiec, Austrii, Czech i Polski.

Continue reading

Published by:

Zimowy weekend w Zakopane

News wypoczynek w górach

weekend_za pol ceny_www

Doczekaliśmy się! Jest kolejna akcja z cyklu „za pół ceny”. Tym razem zaprasza nas Zakopane! Akcja nosi nazwę: „Zimowy weekend w Zakopane”, i odbędzie się 14 i 15 grudnia 2013 roku.

Ten termin wybrano nieprzypadkowo. To właśnie wtedy rusza sezon zimowy w Zakopanem! Weekend za pół ceny jest połączeniem oferty spędzenia atrakcyjnego cenowo weekendu i przeżycia sportowych emocji, za sprawą pierwszej edycji zawodów Pucharu Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim.

Continue reading

Published by:

Wielka Krokiew – Zakopane

Mimo że funkcjonuje od roku 1925, największą popularność zdobyła dopiero wtedy, kiedy sukcesy – między innymi właśnie na niej – zaczął osiągać najwybitniejszy polski skoczek, Adam Małysz. Teraz nie ma już chyba osoby, która by nie znała Wielkiej Krokwi. Ktokolwiek by nie jechał do Zakopanego, oprócz Krupówek koniecznie chce zobaczyć właśnie ją. Skocznia stoi więc i czeka na to, aby ją zobaczyć. A że prezentuje się znakomicie, warto ujrzeć ją na własne oczy.

Od chwili kiedy skoki narciarskie stały się narodowym sportem zimowym, Wielka Krokiew przeżywa prawdziwe oblężenie. Nie tylko podczas konkursów, które się na niej odbywają, ale również i wtedy, gdy ruch narciarski na niej zamiera. Turyści wchodzą albo wjeżdżają na jej szczyt i mogą podziwiać panoramę miejscowości niemal z perspektywy belki startowej, z której wzbijają się do lotu zawodnicy. Latanie od zawsze wzbudzało ludzką ciekawość – wystarczy przypomnieć mit o Dedalu i Ikarze, żeby uświadomić sobie, jak bardzo nas ono kusi, jak bardzo sami chcielibyśmy przelecieć choć kilka metrów. A przecież skoczkom to się udaje. Continue reading

Published by:

Kolejka na Skrzyczne

Najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego nie jest Barania Góra! Najwyższe jest Skrzyczne (1257 m. n.p.m.) i ono góruje nad tamtym rejonem. Nie da się go nie zauważyć – wystarczy zwrócić uwagę na wieżę RTV, która odznacza się wyraźnie na jego szczycie. Na Skrzyczne można z powodzeniem wejść, ale również wjechać. Miłośnicy kolejek linowych nie powinni zrezygnować z takiej okazji – wjazd na Skrzyczne na pewno będzie dla nich dużą atrakcją.

Kiedy i jak działa kolejka?

Na Skrzyczne wjechać można zarówno latem, jak i zimą. Jak wiadomo, zimą z możliwości transportu w górę korzystają przede wszystkim narciarze, niemniej jednak każdy, kto tylko ma ochotę, może zdecydować się na przejazd kolejką. Dla miłośników sportów zimowych w sezonie uruchamiane są dodatkowo wyciągi orczykowe, a to nieco rozprasza tłum. Continue reading

Published by:

Kolejka na Kasprowy Wierch

Pierwsza kolejka linowa w Polsce ruszyła w lutym 1936 roku. Miejscem, do którego zmierzała, był jeden z najpiękniejszych i najpopularniejszych narciarsko szczytów Tatr Zachodnich – Kasprowy Wierch. Kolejka działa z powodzeniem do dziś i jest jedną z największych atrakcji turystycznych najwyższych gór naszego kraju. Nie ma się czemu dziwić – wzbicie się na wysokość 1987 m n.p.m. to przecież rzecz niezwyczajna.

Nie każdy ma dobrą kondycję lub predyspozycje, aby na piechotę pokonać przewyższenie niemal 1000 metrów. Tymczasem kolejka linowa stworzona została właśnie dla tych, którzy w inny sposób nie mogą dostać się na tak znaczącą wysokość, a chcieliby na własne oczy zobaczyć zapierającą dech w piersiach panoramę polskich i słowackich gór. Kolejka z 1936 roku to jednak nie jedyna tamtejsza atrakcja. Z biegiem lat na masywie Kasprowego dobudowano jeszcze dwa wyciągi: Gąsienicowy i Goryczkowy – te docierają w nieco niżej położone punkty i przeznaczone zostały przede wszystkim do użytku narciarzy.

Continue reading

Published by:

Zakopane – cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Wakacje w Zakopanem nie muszą koncentrować się tylko wokół Krupówek albo gór. Dobrze połączyć wiele aktywności razem – także i tę, która nazywa się zwiedzaniem. Jednym ze zdecydowanie najciekawszych obiektów wartych zwiedzenia w sercu Tatr jest cmentarz na Pęksowym Brzyzku.

Dotrzeć do cmentarza jest łatwo – stojąc u wylotu Krupówek, na skrzyżowaniu z ulicą Kościeliską, udajemy się w lewo. Idąc kilka minut w kierunku Krzeptówek, docieramy do Pęksowego Brzyzka. Co takiego niezwykłego jest w tym cmentarzu? Przede wszystkim to, że stanowi on swoisty panteon, a więc miejsce pochówku osób znanych, zasłużonych, które zapisały się wielkimi literami na kartach historii Podhala i Tatr.

Continue reading

Published by: