Tags:

Zakopane – cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Comment

Atrakcje wypoczynek w górach
grób Kornela Makuszyńskiego

Wakacje w Zakopanem nie muszą koncentrować się tylko wokół Krupówek albo gór. Dobrze połączyć wiele aktywności razem – także i tę, która nazywa się zwiedzaniem. Jednym ze zdecydowanie najciekawszych obiektów wartych zwiedzenia w sercu Tatr jest cmentarz na Pęksowym Brzyzku.

Dotrzeć do cmentarza jest łatwo – stojąc u wylotu Krupówek, na skrzyżowaniu z ulicą Kościeliską, udajemy się w lewo. Idąc kilka minut w kierunku Krzeptówek, docieramy do Pęksowego Brzyzka. Co takiego niezwykłego jest w tym cmentarzu? Przede wszystkim to, że stanowi on swoisty panteon, a więc miejsce pochówku osób znanych, zasłużonych, które zapisały się wielkimi literami na kartach historii Podhala i Tatr.

Cmentarz powstał w wieku XIX, a od początku wieku XX otrzymał przydomek cmentarza zasłużonych. Co istotne, na niewielkiej jego powierzchni można nie tylko zatrzymywać się kolejno przy pomnikach Znanych i Wielkich, ale też podziwiać same grobowce. Każdy z nich jest dziełem sztuki, wykonanym w niepowtarzalnym stylu, mogącym zaistnieć tylko na Podhalu. Spośród pochowanych na Pęksowym Brzyzku wystarczy wymienić: Kornela Makuszyńskiego, Stanisława Witkiewicza, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Stanisława Marusarza, Tytusa Chałubińskiego czy Jana Długosza.

Wejście na cmentarz możliwe jest przez cały rok – warto go zobaczyć zarówno wtedy, kiedy świeci słońce, jak i wówczas, kiedy groby pokrywa warstwa śniegu. Sama nekropolia wzięła nazwę od swojego założyciela, Jana Pęksy. Ten podarował Zakopanemu własną ziemię właśnie pod budowę cmentarza.

Obok Pęksowego Brzyzka znajduje się niewielki drewniany kościółek z połowy XIX wieku pw. św. Klemensa, zawierający jednak zabytki z wcześniejszego stulecia (np. obraz przedstawiający wizerunek św. Pawła).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *