Tags:

Zamki w Małopolsce – szybki przegląd

Comment

Atrakcje
zamek-w-debnie

Wschodnia część województwa małopolskiego to nie lada gratka zarówno dla miłośników historii, jak i fanów pięknych widoków. To właśnie tutaj możemy natrafić na zamki (oraz ich ruiny), świadczące o dawnej potędze naszego kraju!

Na powstanie pierwszych murowanych zamków w Małopolsce wpływ miały szczególnie panowanie Przemyślidów na przełomie XIII i XIV w., a później działalność Kazimierza Wielkiego i tzw. panów małopolskich w XIV w.

W drugiej połowie XIV w. murowane fortyfikacje budowano również wokół niektórych miast. Otrzymał je na przykład Tarnów, Lipnica Murowana oraz prawdopodobnie Czchów. Nad doliną Dunajca, którą przebiegał intensywnie uczęszczany szlak handlowy pomiędzy kasztelańskim Wojniczem a Nowym Sączem wyrosły zamki Trzewlin w Wielkiej Wsi, Melsztyn, Czchowski, Tropsztyn w Wytrzyszczce, dwa zamki rożnowskie i mało znana fortalicja w Gródku nad Dunajcem. Uf. Sporo tego!

Przejdźmy do konkretów: niewątpliwym rarytasem jest zamek w Dębnie (znajdujący się przy trasie Kraków-Tarnów), który przetrwał do dzisiejszych czasów bez większych modyfikacji.

Najlepiej odwiedzić zamek w Dębnie we wrześniu, a to dlatego, że u jego podnóża odbywają się turnieje rycerskie. To swoista podróż w czasie!

Natomiast największą atrakcją dla miłośników architektury militarnej jest zamek w Nowym Wiśniczu, który swoim pięknem i wielkością robi wrażenie nie tylko na znawcach. Godne odwiedzenia są też dwory obronne z XVI w. w Jeżowie, Łękach Górnych, Szerzynach i Wieruszycach. Z kolei w Tarnowie i w Bieczu można zobaczyć pozostałości po murowanych fortyfikacjach, które kiedyś zapewniały spokój i bezpieczeństwo mieszkańcom tych miast.

wisnicz

Te budowle zachwycają! Oczywiście wymieniłem tu tylko nieliczne przykłady wspaniałości tego typu architektonicznych perełek. Warto zobaczyć je samemu i osobiście przekonać się, jakie emocje wywołują!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *